Fűszernövények

Ánizsmag

Az ánizs fűszernövényként és gyógynövényként egyaránt jelentős értékkel bír. Fűszerként magját használjuk, jól illik az édességekhez, süteményekhez, vadas ételekhez, és mártásokhoz. A likőrgyártásban, likőrök és borok ízesítésére is használják.Az ánizs számos gyógyhatása ismert, kellemes íze miatt, a gyógyszerek ízét is javítják vele. Étvágyjavító, emésztésserkentő, szélhajtó, vértisztító, és idegerősítő hatású. Segíti a kismamák tejkiválasztását. A fejtetű elleni készítmények gyártása során is alapanyagként használják. 
Magvaiból illóolajat állítanak elő. Hosszabb ideig tartó használat után irritálhatja, vagy kissé érzékennyé teheti a bőrt, ezért pár hétnél tovább, ne használjuk.
 

Kőmény mag
A köménymagnak többek között nagyszerű gyulladáscsökkentő, emésztésjavító, stimuláló, görcsoldó, emellett nagy mennyiségben tartalmaz vasat, rezet, kalciumot, káliumot, mangánt, szelént, cinket, magnéziumot, valamint A-, C-, E- és B-vitaminokat is. Tehetjük az ételeinkbe egészben, de őrölve is felhasználhatjuk (ha például nem szívesen harapnánk rá a magokra).A kömény az egyik legjobb olyan fűszernövény, amelyet az emésztés javítására használhatunk. Az "egyszerű" hasfájástól kezdve, a hasmenésen keresztül, a fokozott gázképződésen át a hányingerig és a várandós kismamák reggeli rosszullétéig használható.A köményben található vas a vérszegénység kezelésében is segíthet. Csökkenti a vér koleszterin szintjét. A kömény az agyműködést és a memoriát is serkenti, emellett a benne található vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok és gyulladáscsökkentő anyagok hatékonyan küzdenek az öregedéssel együtt járó degeneráció ellen, és nagyszerűen fokozzák a vérkeringést. Ráadásul egy olyan vegyületet is tartalmaz, amely segíti, hogy könnyebben elaludjunk és kipihentebben ébredjünk.

 Szerfüszeg

A szegfűszeg szót hallva a legtöbbeknek a gyümölcskenyér, a finom, fűszeres forralt bor és a mézeskalács jut eszébe. Pedig ezt a fűszernövényt nemcsak ősszel-télen érdemes elővenni. Nagyon jót tesz az egészségünknek.

Ízületi fájdalmakra például kiváló a szegfűszegolaj, mivel egy olyan, eugenol nevű anyagot tartalmaz, amely fájdalomcsillapító hatásáról ismert, különös tekintettel az ízületi bántalmakra, a köszvényre. A tiszta szegfűszegolaj nagyon tömény, ezért használat előtt minden esetben vivőolajjal kell hígítani, például barackmag- vagy édesmandula-olajjal.Hígítva az ajakherpesz kezelésére is használhatjuk a szegfűszeg olaját, különösen a fájdalom enyhítésére. A szegfűszeg legfontosabb hatóanyaga az antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatású eugenol. Fogyasztásuk védelmet nyújthat például a szív- és érrendszer megbetegedései, a vírusos és baktériumos fertőzések, a máj károsodása és a rosszindulatú daganatok kialakulása ellen is.

Érzéstelenítő és fájdalomcsillapító. Az eugenololaj természetes érzéstelenítő hatását sokszor használják ki fogfájásnál vagy a különféle fogászati beavatkozások után fellépő fájdalom csillapítására. A szegfűszeg e hatóanyaga sok fogkrém, szájöblítő és torokspré összetevői között szerepel, mert kíméletesen és hatékonyan csökkenti az enyhébb gyulladásokat, az érzékeny ínnyel együttjáró fájdalomérzetet. Antibakteriális tulajdonsága miatt megelőzésre is javasolt a fertőzések ellen. Helyileg alkalmazva izomgörcsök enyhíthetők vele.

Emésztésjavító. Puffadás, hasmenés, hányinger, gyomor- és bélgörcsök esetén érdemes rendszeresen szegfűszeget fogyasztani. Hatóanyagai normalizálják az emésztési folyamatokat, védik a gyomrot, elpusztítják a bélparazitákat. Hányingercsökkentő hatása a terhesség idején fellépő reggeli rosszullétek ellen is hat.

Vöröshagyma
Híres baktériumölő, megfázás és fertőzések megelőzésére is használják. A hagyma tartalmaz A-, B-,C- és E-vitamint, valamit folsav, nátrium, kálium, vas tartalma is magas, de más ásványi anyagokban is bővelkedik. A hagymában egy igen erős antioxidáns is fellelhető, a kvercetin nevű flavonoid, ami bizonyítottan rákmegelőző hatással bír. A hagyma gyógyító hatással bír, vizelethajtó, étvágygerjesztő, megfázás és köhögés ellen is bevethető. A régiek nátha idején gyakran kortyoltak hagymateát, amit nem az íze, hanem jótékony hatása miatt fogyasztottak, a hagymatea ugyanis 3-5 nap alatt képes enyhíteni, szervezettől függően száműzni a köhögést, megfázást.

hagymatea egyszerűen készül, 1 fej vöröshagymát héjastól (mossuk meg főzés előtt) fél liter vízben kezdjünk el főzni. Körülbelül 30 percig főzzük, az elpárolgott vizet pótoljuk, és készen is van a gyógyital. Mézzel gazdagíthatjuk a teát, de csak langyos állapotában, nem lesz tőle sokkal finomabb, de így a méz jótékony tulajdonságai is a szervezetünkbe jutnak.

 Menta
A menta gyógyászati felhasználása igen sokrétű - görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövény, amely emésztési zavarokban, puffadás esetén, valamint az epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére is alkalmazható. Külsőleg illóolaja meghűléses betegségek, köhögés esetén jótékony hatású. Fontos, hogy kisgyermekeknél viszont kerüljük a mentoltartalmú készítményeket - például orrcseppet, orrkenőcsöt vagy illóolajos inhalálást -,  mert a mentol a rá érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki.

 
 Egy csésze mentatea - az említett terápiás hatásokon felül - revitalizál, élénkít, elűzi az álmosságot, a fáradtságot, serkenti az agyműködést és a gondolkodást. A mentateához egy evőkanál szárított levélből 1,5 dl vízzel forrázatot kell készítenünk, öt-tíz percig állni hagyni, majd leszűrni. A mértéktartás itt is ajánlatos, naponta maximum három-négy csészével fogyasszuk.
 
Csokoládés desszertek készítéséhez, zöldség- és gyümölcssalátákhoz, halakhoz, húsokhoz és joghurthoz is kitűnő, és a mentafagylaltról sem szabad megfeledkezni.

 

Lestyán

Petrezselyemhez hasonló illatú és ízű fűszernövény, melynek levelét, magját és gyökerét is felhasználhatjukVesekő, vesehomok kihajtására, ödémák megszüntetésére jó, kiváló vizelethajtó. Ha gyakran van gyomorégésünk, legyen otthon lestyán. Serkenti az emésztést, de kismamák ne fogyasszák!
Vízhajtó lestyán teához 1 evőkanál lestyángyökeret áztassunk 10 percig forró vízben. Ez a főzet kiváló méregtelenítő abban az esetben is, ha túl sok nikotin és alkohol került a szervezetbe.

A zöld lestyánlevél kiváló ízt ad a leveseknek, salátáknak, jól harmonizál a zöldborsóval, de mint minden zöldfűszert, csak a főzés végén adjuk az ételhez.

szárított lestyánlevél is kiváló.

 Citromfű

Nappal nyugtat, oldja a feszültséget

A Sedacur forte hatóanyagai révén a mentális stressz, a belső feszültség oldásában segít.

 

Segíti az el- és átalvást

Az elalvást segítő hatása a feszültségoldás révén alakul ki, ez segíti a nyugodt alvást is.

A nappali teljesítőképességre nincs negatív hatással

Nincs negatív hatással a koncentrálóképességre, ezáltal nem befolyásolja a napi tevékenységet. Az alkohol fogyasztása sem befolyásolja a hat

Nem befolyásolja a koncentrálóképességet, a motoros koordinációt, reagálási képességet, éberséget, felfogó- és érzékelőképességet.

 

 Bazsalikom
 
Bélgázképződési gondok kezelésére, felfúvódásra szélhajtó tulajdonsága miatt használják. Fűszerként előnyös olyan ételek elkészítésénél, amelyekről köztudott, hogy puffasztanak.
A gyomor és a bélrendszer faláról leoldja a lerakódásokat, így csökkenti a gyomorhurutot, segíti a nehezen emészthető táplálékok feldolgozását, a pangó maradványokat kivezeti a szervezetből. Az émelygést megelőzi, gyomorrontás elkerülésére és kezelésére kiváló.
Húgyúti betegség, felfázás, vese problémák esetén a bazsalikom teája melegíti a lehűlt veséket, fertőtleníti, megtisztítja a teljes vizeletkiválasztási rendszert, általánosan élénkítőleg hat a mellékvesékre, működésüket fokozza, erősíti a veseműködést. A teljes altestre melegítő hatású.
Gazdag alapvető tápanyagokban, ásványi anyagokban és vitaminokban, mégpedig úgy, hogy kalóriatartalma alacsony, ezért legyengült szervezetek erősítésére, tavaszi fáradtság leküzdésére, diéták, egyoldalú táplálkozás kiegészítésére ideális. A köhögési ingert csillapítja.
Nyugtatja, kisimítja az idegeket, oldja a görcsöket, ezért a stresszes állapotok megelőzésében, kezelésében is segítségünkre lehet.
  • Fűszerként: a bazsalikom magas illóolaj tartalma a főzés során károsodik, ezért inkább a főzés legvégén tegyük csak az ételekbe!
Borsikafű-csómbor

A borsnál kevésbé erős, de érdekes aromája miatt kedvelt fűszer. Íze, illata a borsra emlékeztet, ezért diétás ételek, saláták, fűszerezésére kiváló. Felhasználható burgonya, káposzta, gombás ételek, kolbászáruk, vadpácok, mártások, majonéz, ecetes és vizes uborka készítésekor. Mivel csökkenti a felfúvódást, előszeretettel ízesítenek vele babos  ételeket.

Használatával vigyázni kell, mert erős aromája keserűvé teheti az ételt. Csak a főzés végén kell az ételhez keverni. A diétás főzésnél nagyon hasznos a feketebors pótlékaként. Gyomorerősítő, görcsoldó, étvágygerjesztő, bélféregirtó, felfúvódást gátló hatása van.

Antioxidatív, antibaktériális és gombaölő növény. Jó hatással van a gyomorra. Gyomorerősítő, étvágynövelő és görcsoldó. Érdemes vele babételeket fűszerezni, mert csökkenti azok negatív hatásait. 

 Fokhagyma

A fokhagyma az a növényünk mely nagyon egészséges és nagyon átható az illata. Mondhatjuk úgy is, hogy nagyon büdös. Az illata jó a konyhában és borzalmas a szobában. Százszor is meggondoljuk bedörzsöljük-e vele a pirítósunkat. Pedig a fokhagyma gyógyhatás a csak nyersen fogyasztva érvényesül.
 
 Mitől hasznos és mitől büdös?
  • A fokhagyma kiváló gombaölő tulajdonsággal rendelkezik. A népi gyógyászatban női bajokat is kezeltek vele.
  • A baktérium ölő hatása elgondolkodtató, ugyanis a Koch-féle baktériumot (a TBC kórokozóját) 1/1500 hígítású fokhagymakivonat megöli. Ez azt jelenti, ha 1 fürdőkádnyi vízbe 1 dl hagymalét öntünk, elértük ezt az arányt.
  • Régebben kivonatát kenőcshöz adva az ótvar (bakteriális bőrfertőzés) kezelésére használták.
  • A fenti tulajdonságai miatt mindig is használták a hús és húsételek tartósításában. Gondoljunk csak a kolbászra!
  • Tágítja az ereket, véralvadás és vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik.
  • Tisztítja a bélrendszer, és féreghajtó hatása is ismert évezredek óta.
  • Gyökfogó hatása miatt serkenti az immunrendszert.
  • Rendezi a koleszterinszintet. (Bár, már ki tudja mi igaz a koleszterin történetből.)
  • Emésztést segítő hatása miatt adjuk bab és káposzta ételekhez.
  • Átható szaga kéntartalmának köszönhető. Ha a fokhagymát összetörjük, és mézzel összekeverve lenyeljük, elkerülhetjük a kellemetlen szagokat.

A fokhagyma nevelése: 

  • Kiskertben tavasszal dugványozhatjuk a piacon vásárolt fokhagymagerezdeket, pár hét múlva a földből kihúzva, mikor levele szép zöld és a hagyma láthatóan fejlődében van, pl. pástétomos, vajas kenyérrel ehetjük.
  • Ha nem esszük meg az összes zöldhagymát, hagyjuk a földben, és mikor szára megdől, de még nem szárad el, kiszedjük, néhány napig szárítjuk, majd száraz helyen elraktározzuk.