Az anyagcsere központi szerve, a máj
A máj (latinul hepar) az anyagcsere központi szerve, két nagy lebenyből áll, több szempontból is létfontosságú, több mint 300 feladatot lát el!
Az ember legnagyobb mirigye, amely a szervezet lényegében valamennyi anyagcsere folyamatában részt vesz. Tömege felnőttben a testtömeg 2%-a (1,2 – 1,5 kg). Nagyrészt a jobb bordaív alatt helyezkedik el, bal lebenye a gyomortájék ter ületére nyúlik át. Fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, bizonyos vegyületek termelésében, illetve tárolásában.
Ha túlterheljük, csendben szenved, ugyanakkor aligha van más szerv, amely az életmódváltásnak köszönhetően ilyen jól helyre tudna állni – ez jó hír!
Korábban sokan úgy vélték, hogy a máj az érzelmek központja.
A görög mitológiában Zeusz azzal büntette meg Prométheuszt, amiért az istenektől ellopott tüzet az embereknek adta, hogy kiláncolta egy sziklához, és egy sas mindennap a májából lakmározott. Éjszakánként a szerv aztán visszanőtt, így a titán végeláthatatlan szenvedésekkel volt kénytelen szembenézni.
Tényleg visszanőhet a máj? Igen, bizonyos esetekben, ha a máj 75%-a eltávolításra kerül, még akkor is visszanő a májunk! Ebből is láthatjuk szerepének fontosságát.
Nem gondoltam volna, hogy májunk ilyen sokrétű feladatokat lát el szervezetünkben! Ismerkedjünk meg működésével, majd azzal, milyen betegségei lehetnek és mit tehetünk jó májműködésünkért. Ma a működést tekintjük át röviden.
A máj működéséről a laborértékek közül általában 4 enzim, illetve a bilirubin vérben mért koncentrációja szolgáltat információkat.
A bilirubin azokban a szervekben termelődik, amelyek részt vesznek a vörösvértestek lebontásában – a lépben, májban és egyes nyirokcsomókban. Más néven epefesték, és a hemoglobin lebontási terméke, mely sárga színű. Élettartama során a vérplazmában a fehérjékhez kötődik, onnan a májba majd az epébe szállítódik. A bilirubin anyagcsere lebomlási terméke adják a széklet barna (sztercobilin), illetve a vizelet sárga (UBG) színét.
Májbetegségek, epeút-elzáródás, illetve a vörös vértestek fokozott lebomlása esetén szintje emelkedhet. Viszketést, valamint a bőr, a nyálkahártya és a szemfehérje sárgás elszíneződését okozza.