ÉREZD JÓL MAGAD, KELLEMES KIKAPCSOLÓDÁST KÍVÁNOK! TÉRJ VISSZA MÁSKOR IS!

Döntő tények

A fájdalomcsillapítók

A fájdalom nem jó dolog, főleg, ha olyankor tör ránk, amikor fontos dolgunk van vagy teljesíteni kell a munkahelyünkön. Fájdalom esetén sokan szednek fájdalomcsillapítót, azonban a legújabb kutatások azt mutatják, hogy ezek a gyógyszerek akár még fokozhatják is a vérrögképződés kockázatait. Mit tehetünk? Kisebb fájdalomnál semmiképpen se a gyógyszer legyen a megoldás, hiszen a természet olyan sok kincset felkínál, amely lehet ugyanolyan hatékony, mint egyes fájdalomcsillapító gyógyszerek. A kutatások azt mutatják, hogy elsősorban azok a nők vannak veszélyben, akik fogamzásgátló tablettát és emellett – például menstruációs fájdalom esetén – nem szteroid gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszereket is szednek. A kockázat magas, már ami a vénás trombózist illeti, amely ugyanis a vérrögképződés következménye.

A vérrög kialakulásának sokféle tünete lehet: lüktető fájdalom, duzzanat, bőrpír, melegségérzet a lábban vagy a karban. Hirtelen kialakulhat légszomj is, illetve mellkasi fájdalom, amely belégzésre sokkal rosszabb lehet. A vérrög jelenléte köhögést is indukálhat, és a vér felköhögése is jellemző lehet. A vérrög életveszélyessé is válhat, amennyiben a beteg személy nem kap azonnal orvosi segítséget.

A vérrög kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával növekszik. Kik lehetnek még veszélyeztettek? Azok, akik műtéten estek át és sokat fekszenek, de ez vonatkozik azokra a személyekre is, akik túl sokat tartózkodnak fekvő és ülő testhelyzetben. A veszélyeztetett csoportba tartoznak még a túlsúlyosak és a dohányosok, a fogamzásgátló tablettát szedők, illetve azok a nők, akik hüvelygyűrűt vagy más hormontartalmú fogamzásgátlót használnak. A kockázatok megnőnek azoknál, akiknek korábban volt már vérrögük. A terhes nőket is veszélyezteti a vérrög kialakulásának kockázata, illetve a gyulladásos betegségben szenvedők is sokkal nagyobb arányban érintettek, például a Crohn-betegségben vagy az ízületi gyulladásban szenvedők.

Hogyan lehet megelőzni a vérrögképződés kialakulását? Ha kórházban tartózkodunk, mindenképpen tartsuk be az orvos utasításait.

Lényeges a kockázatok elkerülése érdekében, hogy aktívak maradjunk. Ha már nem megy semmilyen sport, mert a korunk és az egészségi állapotunk nem engedi, akkor tegyünk kisebb-nagyobb sétákat.

Mindig ügyeljünk a hidratációra, ugyanis a kiszáradás és a dehidratáció is fokozza a kockázatokat. A túlsúly is egy rizikótényező, így próbáljuk meg az ideális testsúlyunkat elérni.

Ha ülő munkát végzünk, gyakran álljunk fel és nyújtóztassuk meg a végtagjainkat. A dohányzás abbahagyása és az alkoholfogyasztás mérséklése is csökkenti a kockázatokat.

Ha pedig csak kisebb fájdalmaink vannak, akkor ne a gyógyszert válasszuk fájdalomcsillapításra, hanem keressünk olyan természetes szert, gyógynövényt, amely lehet ugyanolyan jó és hatékony, mint a vényköteles fájdalomcsillapító gyógyszerek.

 A gyógynövények hosszú múltra tekintenek vissza, és közülük egyesek verhetetlenek a fájdalom csillapításában. A kurkuma is remek módon csillapítja a gyulladást, nagyszerű gyógynövény az izom- és ízületi fájdalmakra. A gyömbér szintén rendelkezik fájdalomcsillapító hatással, nemcsak a fejfájást, hanem az ízületi fájdalmat is enyhíteni tudja. Az ördögkarom egy afrikai gyógynövény, amely ízületi gyulladás és izomfájdalom esetén nyújthat hathatós segítséget. A fehérfűzfa-kéreg pedig egy szalicin nevű vegyületet tartalmaz, amely megkönnyebbülést jelenthet mindennemű fájdalom esetén.

Pajzsmirigytől A Prosztatarákig: Csalánmag,

A csalán, népies nevén csóvány nem véletlenül az egyik legnépszerűbb gyógyfüvünk. Azt, hogy vízhajtó, sokan tudják, de tanulmányok tömkelege született antikarcinogén, gyulladáscsökkentő, endokrin rendszerre kiegyensúlyozóhatást kifejtő erejéről. Nem mindegy, mikor melyik részét szüreteljüés fogyasztjuk, illetve mivel készítjük kivonatát.       

Miért csíp a csalán?

csóvány, vagyis az Urtica dioica két dolog miatt okoz kellemetlen bőrérzetet égés, viszketés, csípés formájában. Levelén és szárán ilyen kis kampós csalánszőrök találhatók. Ha ezekhez hozzáérünk, a fullánk beletörik a bőre, ami szúr.Ha hozzáérsz, ezeken a fullánkokon keresztül a bőrbe ereszti hangyasavas mérgét, amelyben többek közt hisztamin is van. Ez csíp.

Gyűjtése

Kellemetlen hatásai mellett a csalán minden része hasznos az emberi szervezet számára, nem is akárhogy. A tavasz második felében tudjuk begyűjteni hatóanyagokkal teli, szúrós levelét.Nyáron, felmagzáskor jöhet a magszüret, ősszel pedig, amikor a hatóanyagainak nagy része a gyökérbe húzódik vissza, elővehetjük az ásót.

 

A begyűjtött részt jó alapos megmosás után szárítsuk meg, aztán mehet a levele forrázatnak, a gyökere főzetnek, a magja pedig tinktúrának vagy olajnak.

A csalánmag gyógyhatásai

Nagyvonalakban: a csalánmag csökkenti a vércukorszintet, vízhajtó, antioxidáns, igen erőteljes gyulladáscsökkentő. Tisztítja a májat, a vesét, a tüdőt akár még a dohányzásról való leszokás során is. Jótékony hatással van az endokrin rendszerre, a hasnyálmirigyre, antimutagén, és összefüggésbe hozták a prosztata-gyulladás gyógyításával is.

S akkor kicsit részletesebben:

Először a gyulladáscsökkentő hatását emeljük ki. Valóban, hatásosan és gyorsabban csökkenti a gyulladásosfolyamatokat. A benne lévő A-vitamin, K-vitamin, B-vitaminok, valamint a szinte egyedülálló U-vitamin tartalmának köszönhető hatékonysága. Az U-vitamin nem egy népszerű vitamin, pedig nagyon eredményes, ha szövetregenerálásról van szó.

Vérnyomáscsökkentő, ezért alacsony vérnyomásúak óvatosan, nagyon keveset fogyasszanak belőle.

6 éves kor felett, várandósság és szoptatás kivételével 3-4 hétig fogyasztható, aztán 2 hét terápiás ablakot hagyjunk.

Mit tud a csalánmag?

Tele van sztrearinsavvallinolsavvallinolénsavval, amelyet a szervezet csak kívülről tud pótolni a táplálkozás során. LDL koleszterinszint hatékonyan csökkenthető a csalánmag fogyasztásával, glikokinin tartalma pedig a vércukorszintet csökkenti. Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás esetén látványos eredményeket érnek el a kutatások során.

Antioxidánsként tartják számon, vagyis szabadgyök-fogó, sejtvédő hatású, ráadásul gasztronómiai felhasználása is igen sokrétű.

Ha ez nem lenne elég, placebo-kontrollcsoportos vizsgálat során szép eredmények születtek a csalán (és a ligetszépe olaj) rheumatoid arthritis, köszvény, reumaellenes hatásairól. Kiegészítő terápiákban már most ajánlják, de még további kutatások folynak a pontos felhasználásról.

süti beállítások módosítása