Pajzsmirigytől A Prosztatarákig: Csalánmag,
A csalán, népies nevén csóvány nem véletlenül az egyik legnépszerűbb gyógyfüvünk. Azt, hogy vízhajtó, sokan tudják, de tanulmányok tömkelege született antikarcinogén, gyulladáscsökkentő, endokrin rendszerre kiegyensúlyozóhatást kifejtő erejéről. Nem mindegy, mikor melyik részét szüreteljük és fogyasztjuk, illetve mivel készítjük kivonatát.
Miért csíp a csalán?
A csóvány, vagyis az Urtica dioica két dolog miatt okoz kellemetlen bőrérzetet égés, viszketés, csípés formájában. Levelén és szárán ilyen kis kampós csalánszőrök találhatók. Ha ezekhez hozzáérünk, a fullánk beletörik a bőre, ami szúr.Ha hozzáérsz, ezeken a fullánkokon keresztül a bőrbe ereszti hangyasavas mérgét, amelyben többek közt hisztamin is van. Ez csíp.
Gyűjtése
Kellemetlen hatásai mellett a csalán minden része hasznos az emberi szervezet számára, nem is akárhogy. A tavasz második felében tudjuk begyűjteni hatóanyagokkal teli, szúrós levelét.Nyáron, felmagzáskor jöhet a magszüret, ősszel pedig, amikor a hatóanyagainak nagy része a gyökérbe húzódik vissza, elővehetjük az ásót.
A begyűjtött részt jó alapos megmosás után szárítsuk meg, aztán mehet a levele forrázatnak, a gyökere főzetnek, a magja pedig tinktúrának vagy olajnak.
A csalánmag gyógyhatásai
Nagyvonalakban: a csalánmag csökkenti a vércukorszintet, vízhajtó, antioxidáns, igen erőteljes gyulladáscsökkentő. Tisztítja a májat, a vesét, a tüdőt akár még a dohányzásról való leszokás során is. Jótékony hatással van az endokrin rendszerre, a hasnyálmirigyre, antimutagén, és összefüggésbe hozták a prosztata-gyulladás gyógyításával is.
S akkor kicsit részletesebben:
Először a gyulladáscsökkentő hatását emeljük ki. Valóban, hatásosan és gyorsabban csökkenti a gyulladásosfolyamatokat. A benne lévő A-vitamin, K-vitamin, B-vitaminok, valamint a szinte egyedülálló U-vitamin tartalmának köszönhető hatékonysága. Az U-vitamin nem egy népszerű vitamin, pedig nagyon eredményes, ha szövetregenerálásról van szó.
Vérnyomáscsökkentő, ezért alacsony vérnyomásúak óvatosan, nagyon keveset fogyasszanak belőle.
6 éves kor felett, várandósság és szoptatás kivételével 3-4 hétig fogyasztható, aztán 2 hét terápiás ablakot hagyjunk.
Mit tud a csalánmag?
Tele van sztrearinsavval, linolsavval, linolénsavval, amelyet a szervezet csak kívülről tud pótolni a táplálkozás során. LDL koleszterinszint hatékonyan csökkenthető a csalánmag fogyasztásával, glikokinin tartalma pedig a vércukorszintet csökkenti. Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás esetén látványos eredményeket érnek el a kutatások során.
Antioxidánsként tartják számon, vagyis szabadgyök-fogó, sejtvédő hatású, ráadásul gasztronómiai felhasználása is igen sokrétű.
Ha ez nem lenne elég, placebo-kontrollcsoportos vizsgálat során szép eredmények születtek a csalán (és a ligetszépe olaj) rheumatoid arthritis, köszvény, reumaellenes hatásairól. Kiegészítő terápiákban már most ajánlják, de még további kutatások folynak a pontos felhasználásról.