A fájdalomcsillapítók

A fájdalom nem jó dolog, főleg, ha olyankor tör ránk, amikor fontos dolgunk van vagy teljesíteni kell a munkahelyünkön. Fájdalom esetén sokan szednek fájdalomcsillapítót, azonban a legújabb kutatások azt mutatják, hogy ezek a gyógyszerek akár még fokozhatják is a vérrögképződés kockázatait. Mit tehetünk? Kisebb fájdalomnál semmiképpen se a gyógyszer legyen a megoldás, hiszen a természet olyan sok kincset felkínál, amely lehet ugyanolyan hatékony, mint egyes fájdalomcsillapító gyógyszerek. A kutatások azt mutatják, hogy elsősorban azok a nők vannak veszélyben, akik fogamzásgátló tablettát és emellett – például menstruációs fájdalom esetén – nem szteroid gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszereket is szednek. A kockázat magas, már ami a vénás trombózist illeti, amely ugyanis a vérrögképződés következménye.

A vérrög kialakulásának sokféle tünete lehet: lüktető fájdalom, duzzanat, bőrpír, melegségérzet a lábban vagy a karban. Hirtelen kialakulhat légszomj is, illetve mellkasi fájdalom, amely belégzésre sokkal rosszabb lehet. A vérrög jelenléte köhögést is indukálhat, és a vér felköhögése is jellemző lehet. A vérrög életveszélyessé is válhat, amennyiben a beteg személy nem kap azonnal orvosi segítséget.

A vérrög kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával növekszik. Kik lehetnek még veszélyeztettek? Azok, akik műtéten estek át és sokat fekszenek, de ez vonatkozik azokra a személyekre is, akik túl sokat tartózkodnak fekvő és ülő testhelyzetben. A veszélyeztetett csoportba tartoznak még a túlsúlyosak és a dohányosok, a fogamzásgátló tablettát szedők, illetve azok a nők, akik hüvelygyűrűt vagy más hormontartalmú fogamzásgátlót használnak. A kockázatok megnőnek azoknál, akiknek korábban volt már vérrögük. A terhes nőket is veszélyezteti a vérrög kialakulásának kockázata, illetve a gyulladásos betegségben szenvedők is sokkal nagyobb arányban érintettek, például a Crohn-betegségben vagy az ízületi gyulladásban szenvedők.

Hogyan lehet megelőzni a vérrögképződés kialakulását? Ha kórházban tartózkodunk, mindenképpen tartsuk be az orvos utasításait.

Lényeges a kockázatok elkerülése érdekében, hogy aktívak maradjunk. Ha már nem megy semmilyen sport, mert a korunk és az egészségi állapotunk nem engedi, akkor tegyünk kisebb-nagyobb sétákat.

Mindig ügyeljünk a hidratációra, ugyanis a kiszáradás és a dehidratáció is fokozza a kockázatokat. A túlsúly is egy rizikótényező, így próbáljuk meg az ideális testsúlyunkat elérni.

Ha ülő munkát végzünk, gyakran álljunk fel és nyújtóztassuk meg a végtagjainkat. A dohányzás abbahagyása és az alkoholfogyasztás mérséklése is csökkenti a kockázatokat.

Ha pedig csak kisebb fájdalmaink vannak, akkor ne a gyógyszert válasszuk fájdalomcsillapításra, hanem keressünk olyan természetes szert, gyógynövényt, amely lehet ugyanolyan jó és hatékony, mint a vényköteles fájdalomcsillapító gyógyszerek.

 A gyógynövények hosszú múltra tekintenek vissza, és közülük egyesek verhetetlenek a fájdalom csillapításában. A kurkuma is remek módon csillapítja a gyulladást, nagyszerű gyógynövény az izom- és ízületi fájdalmakra. A gyömbér szintén rendelkezik fájdalomcsillapító hatással, nemcsak a fejfájást, hanem az ízületi fájdalmat is enyhíteni tudja. Az ördögkarom egy afrikai gyógynövény, amely ízületi gyulladás és izomfájdalom esetén nyújthat hathatós segítséget. A fehérfűzfa-kéreg pedig egy szalicin nevű vegyületet tartalmaz, amely megkönnyebbülést jelenthet mindennemű fájdalom esetén.