Az autofágia: hatásal lehet az életmódunk

Az utóbbi időben egyre többet hallhatunk az autofágiáról mint az agy egészségének fenntartójáról és az élettartam növelésének eszközéről. Ilyen megfogalmazásokat olvashatunk róla: meghatározhatja meddig élünk, búcsú a káros sejtektől, a szervezet öntisztuló folyamata.

Sokan persze gyanakodva fogadnak egy újabb titokzatos csodát ígérő idegen kifejezést, de ezúttal erre nincs okuk, hiszen 2016-ban ennek kutatásáért kapott Oszumi Josinori Nobel-díjat.

Az autofágia jelentése önemésztés. A szó a görög auto (ön) és a phagein (enni) szavakból származik.

Ez arra a természetes folyamatra utal, amelynek során a sejtek szétszedik és kitakarítják a felesleges vagy működésképtelen elemeiket. A már nem hatékony vagy rosszul működő sejtszervek, fehérjék és különféle törmelékek eltüntetésével ismét közelebb juthat a sejt az optimális működéshez.

Megfelelő önfegyelemmel és előrelátással hatást gyakorolhatunk az autofágiára.

Az autofágia nemcsak azt határozhatja meg, hogy milyen jól élünk, de talán azt is, hogy mennyi ideig.

Az autofágia több különböző alfolyamatot foglal magában: a mitofágiát, a sérült mitokondriumok eltávolítását; a lipidek, lizoszómális organellák lebontását; a különféle sejtfehérjék és törmelék kitakarítását stb. Figyelemre méltó, hogy a legtöbb neurodegeneratív rendellenesség, mint például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór, összefüggésben áll a hibásan elrendezett vagy patológiás fehérjék felhalmozódásával, így az autofágia károsodása is hozzájárulhat ezekhez a betegségekhez.

Az orvosok kiderítették, hogy az autofágia folyamatára hatással lehet az életmódunk, környezetünk, a táplálkozásunk, valamint külső és belső stresszorok is. Ez azt jelenti, hogy bizonyos mértékig kézbe vehetjük az irányítását megfelelő előrelátással. Az alábbiakban bemutatunk nyolc olyan módszert, amely segít az autofágia optimalizálásában és az általános egészség (de különösen az agyi egészség) fokozásában.

Ezek közül most az időszakos böjt előnyeire szeretném fölhívni a figyelmet.

1. Időszakos böjt. (12-16, 24, 48, 72 órás böjt)

A vizsgálatok azt mutatják, hogy a kalóriakorlátozás, valamint a táplálékbevitel időszakos elhagyása összefüggésben áll az autofágia emelkedésével a májban, a zsírban, az agyban és az izmokban, ez pedig kapcsolatban áll a hosszabb, egészségesebb élettartammal.

A folyamat egy 12-16 órás böjt során máris elindul, amikor nem viszünk be tápanyagot, csak a folyadékot (tiszta vizet) pótoljuk.

Például időnként beiktathatunk olyan napokat, amikor csak reggelit és ebédet fogyasztunk, így mondjuk déltán 2 órától másnap reggelig nem étkezünk, csak vizet iszunk. A napi két étkezés előnyeiről Ellen White is többször írt.

Az autofágia elősegítése is egy jó eszköz lehet mindenki számára, akinek fontos a saját egészsége, meg akarja őrizni fittségét, fiatalságát, vagy valamely egészségügyi kihívásától meg akar szabadulni.

2. Több antioxidánsban gazdag növény fogyasztása.A növényi alapú élelmiszerek nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaznak, amelyek fogyasztása hozzájárul az oxidatív stressz csökkentéséhez. A másik oldalon viszont el kell kerülni az "ultra feldolgozott" növényi termékeket és olajokat (például napraforgóolaj, pálmaolaj, mogyoróolaj, sáfrányolaj, szójaolaj), illetve a telített zsírokat, a finomított cukrot és feldolgozott élelmiszereket. Ezek ugyanis ösztönzik a gyulladást, terhelhetik a mitokondriumokat, károsíthatják azok működését és szerepét az autofágiában.

3. Figyeljünk a vér és az oxigén áramlására.

A rendszeres aerob testmozgás (amikor a szervezet oxigént használ fel az izommunkához szükséges energia előállításához) javítja az oxigén és a tápanyagok szállítását a sejtekhez azáltal, hogy megnöveli a véráramlást a létfontosságú szerveinkhez. Emellett javítja a szervezet működése során termelődő hulladékok, lebomló gyulladásos anyagcseretemékek és egyéb melléktermékek szállítását is. Az oxigénellátás javítása pozitív hatással van az autofágiára, ami például hiperbár oxigénterápiával (HBOT) is elérhető. Hiperbár oxigén terápiás kezelés során 100% oxigént lélegzünk be magas nyomású keszonkamrában. A nyomásnövekedés hatására több oxigén oldódik a vérplazmában és a test megszokott oxigénszintje sokszorosára nő. Az oxigén így csökkent vérellátású szövetekbe is eljut.

4. Felkészülés a jobb alvásra.

Az alvás során az agyi  glimfatikus rendszer és az autofágia nagyon aktív. Szinergikusan dolgoznak, hogy javítsák az agy egészségét és működését. Emellett tiszteletben kell tartanunk az agy és test cirkadián ritmusát, mivel ez segít az alvás minőségének javításában. Ha lehetséges minden este ugyanabban az időben menjünk aludni, és minden reggel ugyanabban az időben ébredjünk. Reggel hagyjuk beáramlani a természetes fényt. Étkezzünk rendszeresen, és mozgassuk át magunkat minden nap hasonló időpontban.

5. A génmódosító szennyeződések elkerülése.

Az epigenetikus változások jelentős hatást gyakorolhatnak az autofágiára. Habár erre nincs igazán befolyásunk, mégis érdemes csökkentenünk az elektromágneses sugárzásnak, a vegyi, a szennyező anyagoknak és a toxinoknak való kitettséget, amelyek mindegyike negatívan hat a génjeinkre.6. Az AMPK útvonal megerősítése.Az adenozin-monofoszfát-aktivált protein kináz (AMPK) egy olyan enzim, amely kritikus a sejt bioenergetikájában. Amikor a tápanyagellátás kimerül, az AMPK aktiválódik az autofágia szabályozására, így a szervezet fenntarthatja a homeosztatikus egyensúlyt.  Vannak olyan természetes gyógyszerek is, amelyek szabályozhatják az AMPK-t, de hasznos lehet az időszakos böjt és az alacsony telített zsírtartalmú étrend is.

7. Ki a természetbe!Sokoldalúan bizonyított ma már, hogy a természettel való találkozás csökkenti az úgynevezett gyulladásközvetítő anyagokat, például prosztaglandinokat és az interleukinokat, valamint megerősíti az autofágiát gerjesztő anyagok termelését. Mindez egyebn a rendszeres testmozgás eszköze is lehet, amely hatalmas szerepet játszik agyunk egészségében is!

8. A trauma kizárása. (amennyire lehetséges)Furcsán hangzik, de a sejtek is lehetnek traumatizáltak. Ha a testünk és minden sejtünk krónikus stressz alatt áll, az olyan változásokat hoz létre, amelyek negatívan befolyásolhatják az autofágiát. Ezért úgy kell élnünk, hogy a sejtjeink is „boldogok” legyenek! (L Valika)