Rákellenes táplálékok

 

Eddig is köztudott volt, hogy a bőséges zöldség-gyümölcs fogyasztás jó hatással van a rák kialakulásának mérséklésére, sőt megelőzésére. Egy 17 országban lefolytatott huzamos vizsgálatsor azonban konkrét ajánlásokat is megfogalmaz. Olyannyira, hogy a tanulmány szerint a túlnyomórészt zöldség-gyümölcsből álló étrend olyan káros szenvedélyek semlegesítésére is képes, mint a dohányzás, amelynek számlájára pedig több száz daganatos betegség kialakulását írják.

A leggyakrabban vizsgált és legnépszerűbb antioxidáns, melyről rákmegelőző hatást is feltételeznek, a béta karotin, mely a sötétzöld, sárga, vagy narancsszínű zöldségekben található (pl. sárgarépa, édesburgonya vagy a spenót). A Harvard Egyetem vizsgálataiban a karotin toxikus hatásúnak bizonyult tumorcellák esetében. Még a tüdőrák sejtek számát is csökkentette és a tumor növekedéséhez szükséges fehérjemolekulákat is megváltoztatta. Az is kiderült, hogy a béta-karotin a szervezetben retinosavvá alakul, amely a klinikai gyakorlatban tumorkezelésre szolgál. Nos, ennyi bevezető után nézzük mit is tudnak ezek a zöldségek, no meg a gyümölcsök:

Zöld színű zöldségfélék
Olasz tanulmányok szerint a mélyzöld színű zöldségfélék egy sereg daganatfajta előfordulását csökkentheti. Spenót, brokkoli, kínai kel, sötétzöld saláta szinte dúskál az antioxidánsokban csakúgy mint béta karotinban, folátban és luteinben. Alapszabály: minél sötétebb zöld a növény annál hatásosabb!

Hagymafélék
Állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy a hagymafélékben található vegyületek hatékony védelmet nyújtanak a vastagbél-, gyomor-, tüdő- és májrák ellen.
A Pennsylvaniai Egyetem kísérleti patkányainál a rendszeresen adagolt fokhagyma kivonat a mellrák kialakulásának esélyét 71%-kal csökkentette! A rendszeres hagyma-és fokhagymafogyasztás az emésztőszervi rákok kialakulását csökkenti. Német felfedezés, hogy a fokhagyma egyik összetevője az ajoin, kifejezetten toxikus a tumorsejtek számára. A fokhagyma egyébként is az immunrendszer felturbózásával a létező rákok csökkenését is eredményezheti. Egérkísérletekben a fokhagyma kénvegyületei megnövelték, a tumor elleni harc két fő szereplőjének, a makrofágoknak és a T-limfocitáknak aktivitását.

Citrusfélék
Fogyasszon citromot, narancsot, grapefruitot, limettet minél gyakrabban ? mondja Herbert Pierson, amerikai toxikológus. Szerinte a citrusfélék egyfajta "rákcsomagot" jelentenek, melyek még a legkeményebb karcinogén mérgekkel is megbirkóznak. Főként a hasnyálmirigyrák kialakulását gátolják. Statisztikák szerint ehhez legalább hetente egyszer bőségesen kellene fogyasztani az említett gyümölcsökből.

Keresztesvirágúak termései
A keresztesvirágúak családjába tartozó káposztafélék, karfiol, kelbimbó, brokkoli, kínai kel, mustár zöldje, fehérrépa csökkenti a mellrák kockázatát. Állatkísérletekben a fenti növények zsírszegény étrend mellett csökkentették az emlődaganatok előfordulását. Legjobb, ha nyersen, vagy csupán párolva fogyasztjuk. Gyomor-és vastagbél rák esetén is jótékony hatású. Bőséges fogyasztásukkal kb. 70%-kal csökkenthető a vastagbélrák kockázata a zöldségek magas lutein és zeaxantin tartalmának köszönhetően.

Száraz bab
Ide értjük a csicseriborsót, lencsét, csili babot, fekete és fehér babokat- feltehetően rákellenes hatásúak.

Búzakorpa
A vastagbélrák kialakulásának leghatékonyabb ellenszere. Kétszeres vaktesztben a New York-i Cornell Medical Center kutatói úgy találták, hogy 30gr búzakorpa napi fogyasztása lenne elengedhetetlen. A kísérletben ilyen adag bevitele mellett rákmegelőző állapotban lévő vastagbél polipok 6 hónapon belüli teljes felszívódását regisztrálták. Bizonyos táplálékok (pl. búzakorpa) ilyen kis mennyiségű fogyasztása még akkor is segít, ha a rák tünetei felismerhetővé váltak!
Általános szabályként elmondható, hogy a rákmegelőzéshez napi 5-6 alkalommal kellene leveles zöldségeket fogyasztani, adagonként kb. 10dkg-ot, vagy gyümölcsöt, gyümölcslevet kb. 170gr mennyiségben. Ez utóbbi napi 1 liter zöldség- vagy gyümölcslevet jelent!
Az ideális diéta alacsony zsírtartalmú, alacsony szénhidráttartalmú, könnyen emészthető rostokban gazdag, ugyanakkor tápanyagokban bővelkedő. A zöldségeken-gyümölcsökön kívül: teljes gabonák, babok, magvak, diófélék.

Avokádó
Glutationban gazdag robosztus antioxidáns, bizonyos zsírok felszívódását gátolja. Még a banánnál is több káliumot tartalmaz, gazdag béta-karotinokban. Tudományos kutatások szerint vírusos hepatitisz (májrák kialakulásáért felelős!) esetén is jótékony hatású, csakúgy, mint egyéb májproblémák esetén.

Brokkoli, káposzta, karfiol
Mindhárom zöldség egyfajta kémiai összetevővel, az indol-3-carbionol-lal rendelkezik, mely a mellrák elleni arzenál egyik leghatékonyabb fegyvere, minekutána a rákképző ösztrogéneket képes átalakítani. A brokkoli, de még inkább a kelbimbó ezenkívül egy növényi hatóanyagot, szulforafánt is tartalmaz, mely a glukorafanin egyik terméke és amely bizonyos rákfajták (vastagbél, végbél) kialakulását gátolja. A szulforafán olyan enzimek képződését indukálja, amely inaktiválja a szabad gyököket és a karcinogéneket. Ezek az enzimek állatkísérletekben megállították a daganatok fejlődését. A sokféle brokkoli változat eltérő mértékben hatásos. Legjobbak a legkeserűbb fajták.

Sárgarépa
Nagy mennyiségű béta-karotint tartalmaz, mely egy sor rákfajta kialakulását csökkenti: tüdő-, száj-, garat-, gyomor-, hólyag-, vastagbél-, prosztata, és mellrák. Néhány kutatás ellenjavallatot mutatott, miszerint a béta karotin maga is rákkeltő lenne, de ezek nem bizonyultak meggyőzőnek. Csupán, ha valaki rendszeresen napi 3kilónál több sárgarépát fogyasztana. Valójában a sárgarépában található falcarinol még hatékonyabb a béta karotinnál. A Dán Mezőgazdasági Kutatóintézetben Kirsten Brandt úgy találta, hogy a falcarinollal kezelt izolált tumorsejtek lassabb növekedést mutatta. Mivel az anyag egy poliacetilén, hőérzékeny, ezért óvakodni kell a sárgarépa főzésétől.

Csili paprika, fűszerpaprika
A benne található kapszaicin vegyület semlegesít bizonyos rákkeltő anyagokat pl. nitrozaminokat, így a gyomorrák kialakulásának veszélyét csökkenti. A nitrozaminok főleg pácolt húsok, felvágottak, üvegházi zöldségek fogyasztása során keletkeznek. Együnk hát ezekhez csípős paprikát!

Füge
A benzaldehid deriváltját tartalmazzák mely japán tudósok szerint tumorcsökkentő hatású. Ezen kívül magas A-és C-vitamin-, valamint kalcium-, magnézium-, káliumtartalmánál fogva étvágycsökkentő hatású, segít a testsúly csökkentésében. A füge kipréselt leve antibakteriális hatású.

Lenmag
Lignán tartalmánál fogva antioxidáns hatású, csökkenti a rák szétszóródásának veszélyét. Magas omega-3 zsírsav tartalmánál fogva véd a vastagbélrák ellen és a szívinfarktus kockázatát csökkenti.

Fokhagyma
Immunerősítő hatású, mely indirekt módon csökkenti a rákkeltő ágensek jelenlétét. Ugyancsak elősegíti a tumorsejtek növekedésének lassulását. A diallilszulfid (a fokhagyma olaj tartalmazza) inaktiválja a májban a karcinogéneket. Bizonyítottan csökkenti a gyomor-és vastagbélrák kockázatát, a gyomorban általában jelen lévő rákkeltő Helicobacter pylori baktérium felszámolásával.

Grépfrút
Más citrusfélékhez hasonlóan monoterpén tartalma a karcinogének szervezetből történő eltávolításával rákmegelőző hatású. In vitro a mellrák sejtek osztódását gátolta. Magas még C-vitamin, béta karotin és folsav tartalma.

Vörös szőlő
Bioflavonoidokat tartalmaz, melyek köztudottan hatékony antioxidánsok, rákmegelőző hatásúak. Reszveratrol tartalmuk magas, mely gátolja a ráksejtek növekedését segítő enzimek működését és támogatja az immunrendszert. Ellagin savakat tartalmaz, melyek szintén ráksejt ellenes hatásúak.

Sárga- és zöldleveles zöldségek
A gyomorrák kialakulását csökkentik.

Leveles kel
Indol tartalmú. Ez a nitrogénvegyület csökkenti bizonyos horzsolások, sérülések elrákosodásának kockázatát főként ösztrogén érzékeny szövetekben. Továbbá izotiocianát tartalma a tumornövekedést gátolja, a rákkeltő vegyületek célba jutását akadályozza.

Édesgyökér
Glicirrizin vegyülete a tesztoszteron egyik vegyületét blokkolja, ezen keresztül a prosztatarák kialakulását csökkenti. Túlzott fogyasztása magas vérnyomást eredményezhet.

Gombák
Számtalan gombafaj segít az immunrendszer támogatásában és a rákmegelőzésben. Shiitake, maitake, reishi, Agaricus blazei Murill, Coriolus versicolor, olyan poliszaharidokat tartalmaznak (pl. lentinan) amelyek az immunrendszer igen hatékony támogatói. Lektin nevű fehérjét is tartalmaznak, melyek a ráksejteket támadják, osztódásukat gátolják. Tioprolin tartalmuk interferont termel. Japánban kivonatukat a kemoterápia mellett sikerrel alkalmazzák.

Diófélék
Antioxidáns kvercetint és kamferolt tartalmaznak, melyek tumorgátlók. A brazildió például 80 ppm szelént tartalmaz, mely a prosztatarák esetében segít. Sokan allergiások a diófélékre.

Papaya
Magas C-vitamin tartalma miatt fontos növény. Ezen kívül folsav tartalma is jelentős.

Málna
Vitaminjai, ásványi anyagai mellett antocianin tartalma jelentős, mely rákellenes hatású.
A szeder még a málnánál is hatékonyabb.

Rozmaring
Méregtelenítő enzimeket aktivál. A rozmaring kivonat (karnozol) állatkísérletekben mellrák és bőrrák esetében is hatékonynak bizonyult. Emberen még ez idáig nem próbálták ki. Teaként is fogyasztható: Egy teáskanál levelet egy csésze forró vízben 15 percig áztassunk.

Édes burgonya
Sok rákellenes hatóanyagot tartalmaz, főként béta karotint.

Paradicsom
Likopin tartalmú termés, mely hatékony antioxidáns. Minél melegebb éghajlaton nő a paradicsom, annál több likopint tartalmaz. C-vitamin tartalma is jelentős. A likopin bírja a főzést, így a paradicsomsűrítményban, paradicsomlében is megtalálható. Izraeli tudósok kimutatták, hogy a likopin elpusztítja a szájüregi ráksejteket. Gátolja továbbá a prosztata-, mell-, hasnyálmirigyrákot is.

Kurkuma
A gyömbérfélék családjába tartozó növény. Csökkenti a gyulladásért felelős enzimet: ciklo-oxigenázt 2 (COX-2), mely gyulladások és rák jelenléte esetén igen magas szintű a szervezetben.

Mindezekből kitűnik, hogy a zöldségfélék szinte mindegyike jótékony hatású a rákmegelőzés, vagy a rákgyógyítás folyamatában. Figyelembe kell vennünk azonban, hogy a gyógyhatás teljes kibontakozása csak biotermesztésű növények esetében valósul meg. Nem csupán a vegyszerek jelenlétének hiánya miatt, hanem a növényi életfeltételek zavartalansága miatt. A műtrágyákkal és növényvédő szerekkel oly mértékben avatkozunk be a növény életébe, hogy a látszólagos egészségessége ellenére a fajra, fajtára jellemző tulajdonságok jelentősen deformálódnak, így azokat a rákellenes védőhatásokat sem tudják maradéktalanul kifejteni.
Éppen ezért, legalább a gyógyító táplálkozásban ragaszkodjunk a minősített biotermékekhez.