ÉREZD JÓL MAGAD, KELLEMES KIKAPCSOLÓDÁST KÍVÁNOK! TÉRJ VISSZA MÁSKOR IS!

Döntő tények

C-vitamin jótékony hatásai

·  mint antioxidáns, védhet a káros szabadgyökök ellen;

·  egészségesen tarthatja az ereket;

·  erősebb maradhat a csontozat mellett a porc is;

·  hozzájárulhat az egészséges fogakhoz és fogínyhez;

·  rugalmasan tarthatja a bőrt;

·  fokozhatja a vas bélből való felszívódását;

·  felgyorsíthatja az anyagcserét;

·  csökkentheti a vér koleszterinszintjét;

·  hozzájárulhat az idegrendszer megfelelő működéséhez;

·  csökkentheti a fáradtság érzetet;

·  csökkentheti a  szív-és érrendszeri betegségek kockázatát;

·  csökkentheti a rák kockázatát;

·  megújítja a szervezet E-vitamin tartalékait;

·  hozzájárul a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez;

·  enyhít bizonyos allergiás tüneteket.

 

C-vitamint fogyasztása

 

 Mivel vízben oldódik, a szervezet nem képes raktározni. Ezért nagyon fontos a mindennapi bevitele a szervezetbe az étkezések alkalmával. A káros szokások, a sok stressz, fizikai munka végzése vagy betegségek esetén megnő a szervezet vitaminszükséglete, így ezekben az esetekben érdemes naponta többször is bevenni.

 

  C-vitamin hiánya

 A C-vitamin teljes hiánya skorbutot okoz. Nem megfelelő étrend és C-vitamin bevitel esetén elsősorban általános gyengeség és étvágytalanság jelentkezik, továbbá gyengül az ellenálló képességünk. Később kialakulhat fogínyvérzés, váratlanul eleredhet az orrunk, illetve az esetleges nyílt sebek, csonttörések is lassabban gyógyulnak.

A nélkülözhetetlen vitaminok

A nélkülözhetetlen vitaminok közé tartozik az A-vitamin, a B-vitamin és a folsav, valamint a C-, D-, E- és K-vitamin.

Ásványi anyagok tekintetében jódra, vasra, rézre, káliumra és cinkre van szükségünk.

A gyümölcsök és zöldségek széles választékának fogyasztása fontos annak érdekében, hogy elegendő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot kapjunk. Egyes zöldségek azonban különösen tápanyagdúsak!

 Milyen zöldségeket együnk, hogy ezek a tápanyagok bekerüljenek étrendünkbe?

 Gomba: B-vitamin, D-vitamin, kálium, szelén és réz

Brokkoli: A, B5, B9, C és K-vitamin, magnézium, nátrium és kén

Leveles zöldek: A, B9, C, E és K vitamin, kalcium, magnézium, mangán, kálium és savat

Sárgarépa: A, C, K-vitamint és káliumot, nátriumot

Édesburgonya: A, C- vitamint, nátrium és mangán

Kaliforniai paprika: A, C, E-vitamint, nátrium

Hüvelyesek: Bab, lencse, borsó: B6, B9-vitaminés magnézium, mangán, nátrium, cink, szelén, réz.

Spárga: B9, E, K-vitamin és kén

 Burgonya: C, B1, B6-vitamint és kálium, vas, magnézium.

Vitaminok infografika

Fekete tea jótékony hatásai

Ha nem szeretjük vagy nem ihatjuk a kávét, akkor napkezdéshez tökéletes a fekete tea is, hiszen nagyon sok előnye van az egészségünkre nézve. Megtalálhatók benne a polifenolok, az antioxidánsok, az aminosavak és a flavonoidok, amelyek védelmet nyújthatnak számos krónikus betegséggel szemben.

A fekete tea rendszeres fogyasztása csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait. A teában található vegyi anyagok nemcsak csökkenthetik a vérnyomásszintet, hanem javítják a vérkeringést, ami egészségesen és fitten tartja a szívet.

Egy tanulmány arról számolt be, hogy a fekete tea rendszeres fogyasztása csökkenti a rossz koleszterin szintjét. Ez a hatás nemcsak a stroke, hanem a szívroham kockázatainak csökkentésében is segít.

Szerte a világon nagyon sokan szenvednek cukorbetegségben. Ez egy olyan súlyos anyagcsere-rendellenesség, amelyet mindenképpen kezelni szükséges. Ha szeretnénk csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kockázatait, akkor naponta legalább 2 csésze fekete teát kellene elfogyasztanunk. Az elhízás a cukorbetegség ismert kockázati tényezője, a fekete tea antioxidánsai pedig segítenek a testsúlycsökkentésben.

Ha gyakran betegeskedünk, a fekete tea ebben az esetben is a segítségünkre lehet. Mivel antioxidánsokban bővelkedik, így segít a szervezetnek helyrehozni a testfunkciókat, és még a vírusok leküzdésében is a segítségünkre lehet. A fekete tea hörgőtágítóként is működik, ily módon még az asztma tüneteinek enyhítésében is számíthatunk rá.

A fekete tea gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így nagyon hatékony az emésztési zavarok gyógyításában is. Nagyszerűen hidratál, és energiát biztosít a szervezet számára.

Egyes tanulmányok arról is beszámoltak, hogy azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak fekete teát, erősebb csontozattal rendelkeznek, illetve esetükben alacsonyabb a csontritkulás és az ízületi gyulladás kialakulásának esélye. Ez a tea ugyanis a csontok ásványianyag-sűrűségét is javítani tudja.

A fekete tea antioxidánsai csökkenthetik a vesekárosodás esélyeit is. Ezen kívül ez a tea a vérnyomás szabályozásában is a segítségünkre lehet.

A fekete tea nagyon hatékonyan csökkenti a stresszhormonokat a szervezetben, és segíti a test teljes ellazulását. Mivel rendszeres fogyasztása javítja a memóriát és az agy működését, így még akár a Parkinson-kórral szemben is védelmet nyújthat.

A fekete tea az egyik legnépszerűbb tea világszerte az tolong, a fehér és a zöld tea mellett. Más teákkal ellentétben a feketetea-levelek oxidációs folyamaton mennek keresztül, hiszen a levelek sejtjeit oxigénnek teszik ki, ez pedig pozitívan hat az egészségre.

A fekete tea koffeint és L-teanin nevű aminosavat tartalmaz. Ez a kombináció segít az éberség és az összpontosítás fenntartásában. A fekete tea még a kognitív teljesítményt is növeli, illetve fokozza a végrehajtó funkciót és a memóriát is.

A fekete tea kevesebb koffeint tartalmaz, mint a kávé, így oly módon juthatunk plusz energiához, hogy nem leszünk idegesek, hiszen a kávé sok esetben ezt okozza. Azonban csak óvatosan a fekete teával, ugyanis teofillinben is bővelkedik, amely vegyület megemelheti a pulzusszámot.

A fekete tea rendszeres fogyasztása fokozhatja az anyagcserét is. Segít a szervezetnek a tárolt zsír lebontásában. A fekete tea az oxidációs folyamatnak köszönhetően segíti a fogyást, mivel megváltoztatja a test zsírfelszívódásának módját.

Természetes védelmi rendszer erősítésése

A mai kor embere a kedvezőtlen környezeti hatások és egészségtelen életmódja miatt fokozottan rászorul a természetes védelmi rendszerének erősítésére. Ennek egyik egyszerű és hatékony módszere a jól összeállított étrend.

Biztosítsuk testünknek az összes fontos tápanyagot, - fogyasszunk színes ételeketEzek pedig főleg a növényi ételek!

Ha sok színes ételt fogyasztunk, ezt nevezhetjük “szivárvány étrend”-nek, mert szinte minden szín megtalálható benne.

A szivárvány diéta

       az egészséges életmód, valamint

       betegségek megelőzése

szempontjából ajánlja a különböző színekben gazdag ételek fogyasztását. 

Az élelmiszerek színei általában a tápanyagokat és a fitokemikáliákat (a növényekben található biológiailag aktív vegyületeket) jelzik, amelyek fontosak az egészség megőrzése szempontjából. Nézzünk néhány példát!

       Piros: A piros zöldségek, gyümölcsök gyakran magas C-vitamin, antioxidánsok és likopin források. A likopin csökkenti a szívbetegség kockázatát és védi a bőrt a napfény okozta károsodástól.

       Narancssárga / sárga: A narancssárga és sárga ételek általában A-vitamint, karotinoidokat, káliumot és C-vitamint tartalmaznak. Az A-vitamin fontos a látáshoz és az immunrendszerhez, míg a karotinoidok elősegítik a bőr és a szemek egészségét.

       Zöld: A zöld zöldségek általában gazdagok C-vitaminban, kalciumban, vasban, rostban és klorofillban. A klorofill csökkenti az oxidatív stresszt, javítja az emésztést, és segíthet megelőzni a rákot.

       Kék / lila: A kék és lila ételek nagy mennyiségű antocianinokat tartalmaznak, amelyek antioxidáns hatásúak, védik az agyat és az érrendszert, csökkentik a gyulladást és segítik az immunrendszert.

       Fehér: A fehér ételek, mint a hagyma, a karfiol és a gomba, magas C-vitamin- és rosttartalommal rendelkeznek. Ezenkívül az allium zöldségek, mint a hagyma és a fokhagyma, antibakteriális hatással rendelkeznek és segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet.

 Mik is azok a …

1.Polifenolok

Növényi eredetű másodlagos anyagcseretermékek.

A másodlagos anyagcseretermékek olyan szerves vegyületek, amelyek közvetlenül nem játszanak szerepet az élőlények növekedésében, fejlődésében, vagy a szaporodásában, azonban hozzájárulnak a környezeti hatásokkal szembeni védelemhez, (például erős napsugárzás,szárazság,hideg) de nincsenek közvetlen befolyással a túlélésre, életképességre. 

A másodlagos anyagcseretermékek számos gyógyszer, aromaanyag, növényvédőszer előállításának alapanyagai.

Flavonoidok:↑ Növényekben található vegyületek, a növények saját életük meghosszabbítására állítják elő. A  polifenolok kategóriájába tartoznak.

2.Fitonutriensek/fitokemikáliák

Növényekben rejlő tápanyagok, kémiai vegyületek.

3.Szabad gyökök

gyökök olyan atomok, molekulák vagy ionok, amelyek egy vagy több párosítatlan vegyértékelektronnal rendelkeznek. A külső atompályán lévő, egyedülálló elektronok miatt igen nagy reakciókészséggel és rövid élettartammal bírnak.

 Ezek a  szabad gyökök károsítják a sejteket, főleg a sejthártyát, így a sejtek széteshetnek! Az antioxidánsok hatástalanítják ezt a folyamatot.

4.Antioxidánsok

Az antioxidánsok szervezetünk egyik létfontosságú alkotóelemei. Olyan vegyületek, melyek az égési (oxidációs) folyamatokat gátolják.

Az antioxidánsok egy része csak növényi táplálékkal kerülhet be szervezetbe (vitaminok, flavonoidok), mások az emberi szervezetben is képződnek, pl.: az antioxidáns hatású enzimek. Közismert antioxidánsok az A-, a C-, és az E-vitamin, a béta-karotin, a flavonoidok, az izoflavonoidok, a fenolsavak, a szelén, a Q10 (más néven ubikinon) molekula.

 

        

image.png

 zöldségek és gyümölcsök rengeteg hasznos vitamint, ásványi anyagot és növényi rostot tartalmaznak. A növényi táplálék fitokemikáliákban, más néven fitonutriensekben is gazdag, és ezek  szintén kiváló hatással vannak az egészségre. A fitokemikália gyűjtőfogalom, és a növényekben természetes úton megtalálható bioaktív vegyületeket jelöli, amelyek a színt, az ízt és illatot adják. A növények minden fogyasztható részében megtalálhatók, különösen nagy mennyiségben fordulnak elő a héjban. Jelenleg több mint ötezer ilyet ismerünk.

És most vessük össze ezeket az ismereteket a Bibliával és Ellen White írásaival. Isten tudja igazán, hogy mi a jó nekünk.

"...Íme nektek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyben maghozó gyümölcs van; az legyen nektek eledelül."                                                                                                                                                                                                                                        (1 Mózes 1:29)

„Sarjasztott az Úristen a földből mindenféle fát, szemre kívánatost és eledelre jót…” (1 Mózes 2:9)

 

Gabonából, gyümölcsből és zöldségféléből áll az az étrend, amelyet a Teremtő számunkra választott. Ezek az ételek a lehető legegyszerűbb és legtermészetesebb módon elkészítve a legegészségesebbek és legtáplálóbbak; olyan erőt és szívósságot és szellemi frissességet biztosítanak, ami a bonyolultabb táplálékokból nem meríthető.                                                                                                                                                                               (E.G. White. A nagy orvos lábnyomán, 296. old.)

süti beállítások módosítása