ÉREZD JÓL MAGAD, KELLEMES KIKAPCSOLÓDÁST KÍVÁNOK! TÉRJ VISSZA MÁSKOR IS!

Döntő tények

Mi a TAURIN?

A taurin valószínűleg számodra is ismerősen cseng, hiszen sokszor az egyik fő összetevő volt az energiaitalokban a koffein mellett, amíg a magyar gyártókat el nem lehetetlenítették.

Nem csoda, hogy sokan valami élénkítő, pörgető csodaszerként tekintenek rá, mások pedig veszélyesnek, netán károsnak gondolják. Pedig ez egyáltalán nincs így!

Miért fontosak a taurin élettani hatásai?

A taurin nem más, mint egy aminosav, amit a szervezetünk két másik aminosavból, metioninból és ciszteinből állít elő, de szimplán táplálékkal is fel tudja venni, hiszen minden teljes értékű, tehát állati eredetű fehérje tartalmazza. Fő forrásai a halak és a tenger gyümölcsei, valamint a húsok és a belsőségek. Érdekesség, hogy a csecsemők szervezete még nem képes a taurin szintézisre, így számukra esszenciális, tehát létfontosságú aminosav. Pontosan ezért az anyatejben és a gyermektápszerekben is nagy mennyiségben megtalálható. Ezek után kicsit fura lenne, ha valami ártalmas anyagról lenne szó, nem igaz?

A taurinhiány egyébként nem túl jellemző, hiszen a szervezet képes előállítani és étkezéssel is jelentős mennyiséget be tudsz vinni, de vegetáriánus étrend mellett, illetve stressz és betegségek hatására lecsökkenhet a testedben lévő mennyiség. Hiánytünetei lehetnek a fáradtság, gyengeség, az izomveszteség, a visszamaradt növekedés, a látáskárosodás és különböző máj rendellenességek.

Taurin élettani hatásai

A taurin a test egyik fontos összetevője, kilogrammonként 1 g-ot tartalmazunk belőle.

Segít az inzulinérzékenység helyreállításában, a vércukorszint stabilizálásában.

Nagy szerepet játszik a szív- és érrendszer védelmében, csökkenti a vérnyomást.

Védi a szemet, ugyanis nagy koncentrációban van jelen a retinában.

Ha ez csökken, látásproblémákhoz vezet.

Fontos szerepe van az agyi- és idegrendszeri funkciók megfelelő működésében.

Hatékony védelmet nyújt a kardiovaszkuláris rendellenségekkel szemben

A taurinnak szerepe van a szív és érrendszered védelmében. A magasabb taurin szinttel jelentősen kisebb az esélyed, hogy valamilyen koszorúér betegséged legyen. Táplálékkiegészítő formájában történő taurin pótlás gátolja az artériák megvastagodását, illetve merevvé válását – amik az érszűkület jellemzői – így azok ismét képesek lesznek reagálni hasznos értágító nitrogénoxidra, és ezáltal csökken bennük a gyulladás.

Az agyra és az idegrendszerre is nagyon jó élettani hatással van a taurin!

A taurin segít agyi impulzusokat létrehozni azzal, hogy a kálium, a nátrium, a kalcium és a magnézium sejtekből történő ki-és beáramlását elősegíti, ezáltal kulcsfontosságú szerepet játszik az idegi funkciókban és a vérnyomás szabályozásában. Ezenfelül gátló neurotranszmitter (vagy nyugtató kémiai jel), valamint sejtmembrán-stabilizáló szerepet is betölthet, ami azt jelenti, hogy lenyugtatja az agyat és az idegrendszert, és segít leküzdeni a szorongást, az epilepsziát, és további agyi eredetű problémákat. Gyenge nyugtatónak is tartják. Ha éppen stresszes időszakot élsz meg, vagy jellemző rád, hogy szorongsz, érdemes kipróbálnod a taurin szedését – plusz magnézium citráttal.

Számos jótékony hatását bizonyították még köztük, hogy védi a retinát, gyógyítja a cukorbetegséget. Segítségével megszabadulhatsz a fülzúgástól és megelőzhetőek vele az epilepsziás rohamok is. A taurin megelőzi, illetve gyógyítja a májbetegségeket is. Látván a taurin jótékony élettani hatásait – melyeket epidemilógia bizonyítékok is alátámasztanak – érdemes a taurin pótlására gondot fordítanod, ha magas kort jó egészségben akarsz megélni.

Mi a kollagén és a zselatin között a különbség?

 A zselatin (más néven főzött kollagén) gyulladásgátló és öregedésgátló tulajdonságokkal bíró csoda étel, mivel segíti a hiányzó aminosavak (a fehérjék építőkövei) kitöltését a diétában.

 A két por között a különbség a feldolgozási módszer!

A hidrolizált kollagén nem egészen ugyanaz, mint a zselatin. A hidrolizált forma eléréséhez a kollagént sokkal intenzívebben dolgozzák fel, amelynek hatására lényegében a fehérjék még kisebb részekre bomlanak le. Mindkettő ugyanazokból az aminosavakból áll, csak kémiai tulajdonságaik különböznek. A kollagén előnyei legfőképpen az aminosavaknak köszönhetők. Az ember emésztőrendszere ugyanazon aminosavakká képes lebontani a zselatint is, és a hidrolizált kollagént is, így hát az egészségre gyakorolt hatásukat tekintve szinte mindegy, hogy melyik formáját fogyasztjuk. Ugyanakkor néhányan azt tapasztalhatják, hogy a hidrolizált formát könnyebben emésztik meg.

Milyen élelmiszerekben található kollagén?

Ha nem szeretnénk kollagén -kiegészítőket szedni, alternatív módszernek tekinthető a kollagén tartalmú élelmiszerekben gazdag étrend követése.

Tehát melyek is ezek a kollagén tartalmú élelmiszerek? A lenmag a magas kollagéntartalmú élelmiszerek közé tartozik, és a vegán-vegetáriánusok kollagénforrása.

Ezenkívül a zöld zöldségek, citrusfélék, csirke, hal, tojás, tejtermékek és a piros gyümölcsök olyan élelmiszerek, amelyek támogatják a kollagéntermelést.

Hogyan kell zselatint venni kollagén helyett

Lényegükben a kollagén és a zselatin egy és ugyanaz. Mindkettő felhasználható a szervezet hasznos fehérjével való gazdagítására. A napi kollagénadag eléréséhez elegendő 10 g zselatinos terméket bevinni. 1 evőkanál zselatint feloldjuk forróvízben. Az íz javítása érdekében hozzáadhat 1-2 teáskanál édesítőt.

Ihat-e zselatint kollagén helyett?

Ugyanezt az eredetet tekintve a kollagén helyettesíthető zselatinnal. Ez egy természetes fehérjeforrás. Sőt, az anyagnak nincs íze. Főzéskor tanácsos hozzáadni. De inni is lehet a zselatin keveréket tiszta formájában, előzőleg vízben oldva. A gyógyszerek fénykora előtt a terméket étrend-kiegészítőként alkalmazták a sportban. Jelenleg számos, hidrolizált kollagén alapú készítményt találhat az eladó. Előnyük a jól meghatározott dózis és további összetevők jelenléte a készítményben. De ugyanakkor az étrend-kiegészítők költsége sokkal magasabb, mint a csomagolt zselatiné.

 Melyik a jobb, zselatin vagy kollagén? A zselatin szájon át történő bevitele a kollagénszint helyreállításához nem mindenki számára látható. Bizonyos esetekben jobb a speciális gyógyszerek segítségét igénybe venni, mivel hatékonyabbnak tekintik őket. A zselatinban lévő fehérje csak 20% -kal szívódik fel, annak ellenére, hogy szinte azonnal bejut a véráramba. Az étrend-kiegészítőkben a tápanyagok 90% -kal jutnak be a szervezetbe. A hidrolizált fehérje mellett dönthetünk az ízületek vagy a csontok súlyos károsodása esetén. Kozmetikai célokra természetes alternatívát használhat. Hasonló döntést hoznak, amikor profilaxis céljából fehérjét kell szedni.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszeres használat mellett a zselatin hatására visszatermelődik a megfelelő mennyiségű zselé a porcok közé. Így csökken a gyulladás és a fájdalom is.

Akár gumicukrot is készíthetsz a zselatinból

A forróvízben elkevert zselatint dúsítsd ízlésnek megfelelően szörppel, majd öntsd ki jégkocka tartóba és hagyd megszilárdulni. Pár óra és már kész is a házi gumicukor.

 Fájó ízületek kezelésére

1) A zselatin fogyasztására nem lehet előírást adni, mindenesetre célszerű azt folyamatosan szedni, mellékhatása nem ismert. Nyugodtan feloldhatod teában, a hatását nem fogja befolyásolni.

2) Nyugodtan eheted naponta is a megfelelő adagolás alapján. 1 hónapig mindenképpen érdemes, van, aki folyamatosan fogyasztja ezeket a készítményeket.

A kollagén az emberi szervezet fontos építőköve, ami a test minden szervében megtalálható. Egy idő után sajnos sem elég mennyiséget, sem elég jó minőséget nem tud létrehozni a szervezet, ezért az egészséges ízületek és szép bőr miatt érdemes azt kívülről pótolni. Melyiket válasszuk?

Kollagén (zselatin): a kollagén magas fehérjetartalmánál fogva a csontok és porcok kálcium tartalmának pótlására kiválóan alkalmas. Rendszeres fogyasztása nagy mértékben csökkentheti vagy megszüntetheti az ízületi fájdalmakat. Haj, és körömerősítő, bőrregeneráló hatású, javítja a bőr struktúráját.

Javasolt napi adagja: egy evőkanálnyi őrlemény folyadékban vagy joghurtban jól elkeverve.

 Az Agar agar, egy zselésítő, sűrítő alapanyag. Valójában ez egy hosszú láncú szénhidrát, bizonyos vörös alga-fajok sejtfalának alkotóeleme. Már alacsony adagolás mellett is erős gélt képez, amely melegítés során is stabil marad. Gyakran más zselésítőkkel kombinálva használják. Az állati eredetű zselatint teljes mértékben helyettesíti, annak növényi alternatívája. Maláj eredetű szó jelentése: kocsonya. agar 100g

A téli időszak legfontosabb vitaminjai.

Télen a szervezetnek jóval több támogatásra van szüksége.

 

A diéta, a tápanyagszegény étkezés, valamint a fényhiány mind okai a télen kialakult vitaminhiánynak.

 

A vitaminok szerepe a táplálkozásunkban

 

Míg napi vitaminszükségletünket a nyári időszakban könnyen pótoljuk, addig a téli hónapokban kevesebb lehetőségünk van erre.

Bár a legjobb természetes forrásból bejuttatni őket a szervezetünkbe, néha szükség van más megoldásra.

 

A vitaminok részt vesznek szinte az összes anyagcsere-folyamatban. Csak néhányat tudunk magunknak előállítani, a többit a táplálkozásunkkal kell felvennünk. Nem véletlen az sem, hogy télen sokkal többen betegszenek meg, hiszen ilyenkor alig fogyasztunk zöldséget vagy gyümölcsöt. A betegségek legyőzéséhez azonban kellő mennyiségű vitaminra van szükség, így az immunrendszerünk erős maradhat.

 

Vitaminok megfázás ellen

 

A legtöbbeknek azonnal a C-vitamin jut az eszükbe, ha arra a kérdésre kellene válaszolni, hogy melyik a legjobb immunerősítő. Nem véletlen, hiszen a megfázás ellenszerként kiváló C-vitamin kulcsfontosságú szerepet játszik a T-sejtek egészséges működésében. Mivel sajnos a magas és hosszan tartó hőkezeléssel a zöldségek és a gyümölcsök vitamintartalmának nagy része elveszik, így azt szokták javasolni, hogy főleg a téli időszakban, fogyasszuk őket nyersen.

 

Amennyiben szívesebben eszünk meleg és kész ételeket, abban az esetben mindenképpen szükség van egy kis salátára, plusz gyümölcsre, bár még ezzel sem biztos, hogy elegendő mennyiségű C-vitaminhoz juttatjuk a szervezetünket. Az átlagos napi igény fedezésére 1-2 kivi, 2 narancs vagy 2 alma is megfelelő lehet, viszont a megfázásos hónapokban nem árt kapszula formájában is pótolni.

 

Vitaminok téli depresszió és stressz ellen

 

Aki sokszor érzi magát levertnek, nyugtalannak, depressziósnak, esetleg gyakran izgatott, annak érdemes egészséges reggelivel kezdeni a napot. Jó megoldást jelent a müzli, tele mogyoróval és dióval, de választható napraforgós keverék is. Ezek mindegyikében rengeteg a B1-vitamin, amely segít a stressz leküzdésében, védi az idegeket, amire a téli fényhiányos időszakban nagy szükségünk van. A zabpehelyből főzött kása fogyasztása szintén kitűnő reggeli indítója a napnak.

A káposzta kiváló megoldás téli vitaminpótlásra! Ugyanez elmondható a magnéziumról, ami szintén javíthatja a téli depresszió elleni hangulatunkat. Magnéziumban gazdag élelmiszer az avokádó, a káposztafélék, valamint az szinte az összes olajos mag.

Ha a szervezetünkben megfelelő mennyiségű magnézium van, akkor nem lesz gond többé az éjszakai alvással sem.

 

Egy vitamin a napfényhiány ellen

 

Akik keveset mennek a szabadba, sokat dolgoznak, irodában ülnek egész nap, azoknak a D-vitamint kötelező valamilyen formában pótolni. Mivel ezt a szervezetünk nem tudja magától előállítani, így nem termelődik csak úgy. Amikor nincs lehetőség napi húsz percet a napon tartózkodni, amivel a szervezetünk feltöltődhetne megfelelő mennyiségű D-vitaminnal, akkor muszáj olyan ételekhez nyúlni, amelyek segítenek a pótlásban.

 

Remek forrás a gomba, a tojás, de jó megoldás a zabpehely, valamint a narancs. Ősztől tavaszig viszont nem árt D-vitamin-készítmények segítségével támogatni a szervezetünket, hiszen a tél végére akár súlyos hiányállapot is felléphet.

 

A nőknél még fontosabb ennek a vitaminnak a pótlása, amit legjobb kalciummal együtt bevenni. Ezek ugyanis a csontok egészségét szolgáló legfontosabb tápanyagok. A csontritkulás csonttöréshez vezethet, ami nagy hatással lehet az életminőségre.

A hölgyek esetében a menopauza idején az ösztrogénszint rohamos csökkenése miatt rohamosan nő a csontritkulás kockázata. Az ösztrogén természetes védőszerepet játszik az erős csontozat fenntartásában, viszont egy bizonyos kor után a kockázat minden nőnél magasabb.

 

Megfelelő mennyiségű kalcium- és D-vitaminbevitellel azonban segíthetünk a csontok megerősödésében. Utóbbi növeli a kalcium felszívódásának esélyét, így ezt a két vitamint kizárólag együtt érdemes fogyasztani, ha a cél a csontritkulás megelőzése.

 (F Ági)

süti beállítások módosítása